Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy najdete taktéž v našem sortimentu, a to v různých druzích dřevin. Při výběru podlahy je důležité vědět, jakou dřevinu na podlahu zvolit do různých místností Vašeho domova. Dřevěná podlaha je nejpřirozenějším a také často nejvhodnější krytinou, která neshromažďuje prach a alergeny. Nespornou výhodou je u dřevěné podlahy možnost opakovaných renovací a úpravě povrchu pomocí tónovacích laků nebo olejů. Jakou dřevěnou podlahu sháníte? U nás najdete jak masivní dřevěné podlahy, tak dvouvrstvé dřevěné podlahy.

Dřevěné podlahy dvouvrstvé se vyznačují svojí univerzálností, která dají vyniknout kráse dřeva, je méně hlučná. Dvouvrstvá podlahová krytina je navíc vhodná v případě podlahového topení. 

Výhodou dřevěné podlahy z masivu je, že Vám umožňuje zaručit dlouhou životnost díky možnosti její renovace.  Co se týče výběru masivního dřeva na podlahu, lze vybírat z mnoha formátů od nejmenšího přes klasické parketové vlysy až po masivní prkna.

Nejčastější dotazy na dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou charakteristické svou nezaměnitelnou jemnou vůní a příjemnou chůzí po jejich povrchu. Přírodní dřevo je zároveň nadčasovým materiálem, který nikdy nevyjde z módy a i po letech bude ve vaší domácnosti vypadat skvěle. Díky svému šetrnému zpracování jsou dřevěné podlahy zdravotně nezávadné a přirozeně antibakteriální. Při správné údržbě životnost podlahy dosahuje 30 i více let. A pokud se vám po nějaké době přestane líbit, lze ji snadno renovovat i opravit.

Tvrdost je velmi důležitým parametrem při výběru podlahy. Pro určení tvrdosti se používá Brinellova metoda, která spočívá v přitisknutí ocelové kuličky o průměru 10 mm určitou silou na povrch podlahy. Vyšší Brinellova hodnota je přímo úměrná k tvrdosti podlahy a tedy její odolnosti proti mechanickému poškození, ať už se jedná o nárazy nebo tlak způbený nábytkem. 

Například vysoce odolné exotické druhy dřevin (od hodnoty 4 a výše) nebo dub s hodnotou 3,7 jsou ideálním materiálem podlah do silně zatěžovaných prostor (komerční prostory ad.). Borovice s hodnotou 1,6 je naopak měkčí a je vhodná k použití například do ložnice.

 

Kromě široké palety barev, které jsou u každého druhu dřeva odlišné, si můžete zvolit i podlahy se zajímavými kosmetickými úpravami. Oblíbená jsou například uměle „zestárlá“ prkna, u nichž se ve výrobě vytvoří jemné nahodilé škrábance a patina, která dodá podlaze rustikální vzhled. Další variantou je kartáčované dřevo, u něhož lépe vynikne přirozená kresba a struktura. Jemně katrovaná prkna zase díky řezům nabízí osobitý vzhled s hrubší nepravidelnou texturou.

Pro podlahové vytápění se výborně hodí vícevrstvé podlahy. Ty jsou vyráběny slepením různých druhů dřeva k sobě (například borovice vespod a dub jako pochozí dřevo) a právě toto sendvičové složení zabraňuje roztahování podlahy vlivem tepla. Nevhodné jsou naopak podlahy z masivu, které by vlivem vytápění mohly začít praskat a vytvářet vyvýšeniny či naopak prohlubně na povrchu podlahy.

Doporučujeme povrchovou úpravu pomocí oleje, který poskytne podlaze atraktivní vzhled a zvýrazní kresbu dřeva. Po ošetření olejem získá podlaha matný efekt a zvýší se její odolnost vůči nečistotám a škrábancům. Dřevěné podlahy lze také lakovat, čímž získají ochrannou vrstvu. Lakování však nedoporučujeme u měkkých dřevin, jako je borovice či smrk. Lakované podlahy se kromě toho renovují obtížněji než podlahy olejované.

Dřevěná prkna jsou standardně ve výrobě opracovaná a upravená tak, aby třísky netvořilaVzniku třísek po pokládce lze zamezit i povrchovou úpravou.